Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Data publikacji: 10 lutego 201711 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

Razem bezpieczniej - nabór wniosków

W ubiegłym roku na numer 112 obsługiwany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie wpłynęło ponad 712 tys. zgłoszeń.

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Operatorzy numeru alarmowego 112 odbierają zgłoszenia, rozpoznają sytuację, eliminują alarmy niezasadne i złośliwe, a w uzasadnionych przypadkach przekazują inicjatywę dyspozytorom właściwych służb ratunkowych, których zadaniem jest zadysponowanie sił i środków niezbędnych do prowadzenia działań. W 2016  roku operatorzy obsłużyli 480 642 zgłoszenia, które zostały przekazane m. in. do Policji, PSP czy dysponentów zespołów ratownictwa medycznego.

Dzięki prowadzonym akcjom informacyjnym, numer 112 jest dobrze znany dzieciom i młodzieży – jak wynika z danych, najczęściej korzystają z niego ludzie młodzi. Zwiększa się także liczba osób starszych, którzy w sytuacjach zagrożenia wybierają numer alarmowy.

W 2016 r. zmalała liczba zgłoszeń fałszywych i głuchych. Zdarza się jednak, że numer 112 jest wybierany niezgodnie z przeznaczeniem – osoby dzwoniące  pytają na przykład o apteki, które są otwarte całodobowo, o godziny przyjęć lekarzy itp. Pamiętajmy, że z numeru alarmowego należy korzystać przede wszystkim w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, a nieuzasadnione blokowanie linii uniemożliwia szybkie połączenie się osobie, która naprawdę potrzebuje pomocy.

Spektakl „Gra” – edukacja przez teatr i promocja numeru 112

11 września 2016 r. rozpoczął się cykl spektakli teatralnych pt. „GRA”, będący wspólną inicjatywą Wojewody Podkarpackiego, Dyrektora Teatru „Maska” i Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Sztuka w reżyserii Katarzyny Kawalec – jako alternatywna forma edukacji i popularyzacji wśród dzieci zasad bezpiecznego poruszania się w otaczającej rzeczywistości – w prosty i przystępny sposób pokazuje, jak radzić sobie z zagrożeniami, uczy gdzie zwrócić się o pomoc, w jaki sposób korzystać z numeru alarmowego 112 i jak właściwie reagować w różnych niespodziewanych sytuacjach. Najmłodsi widzowie mają okazję zobaczyć niezwykłe widowisko i poprzez zabawę przyswoić reguły, które pozwolą im lepiej zadbać o własne bezpieczeństwo.

W ubiegłym roku odbyło się 14 spektakli, które obejrzało ponad 3 300 dzieci z klas 1 – 3 szkół podstawowych z województwa podkarpackiego. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, w Teatrze „Maska” od 7  do 10 lutego br. odbywają się przedstawienia, w których udział weźmie 2 250 uczniów podkarpackich szkół. Od kwietnia do czerwca br. tę wyjątkową sztukę będzie miało okazję zobaczyć 4 tys. dzieci.