Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Debata o demografii Polski w Sejmie RP

Data publikacji: 1 grudnia 2017W gmachu Sejmu RP 30 listopada br. odbyła się konferencja pt. "Sytuacja demograficzna Polski jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej", w której wziął udział wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch.

Konferencja Demograficzna

Patronatem honorowym objęli konferencję Prezes Rady Ministrów Beata Szydło oraz Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Konferencję otworzyła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, która powiedziała, że „Polska staje się prorodzinną potęgą. Pokazują to europejskie dane, gdzie jesteśmy na czwartym miejscu po Francji, Węgrzech i Austrii, jeżeli chodzi o nakłady na politykę rodzinną (…). Ocena sytuacji demograficznej Polski była jednym z głównych powodów podjęcia naszego programu +Rodzina 500 plus+”.

„Z szerokich analiz z samorządowcami i ekspertami wyłania się głęboko zróżnicowana sytuacja demograficzna w obrębie i między województwami – o tym chcemy rozmawiać i szukać rozwiązań” – zaznaczyła natomiast poseł Józefa Hrynkiewicz.

Zorganizowana w sali kolumnowej Sejmu RP konferencja miała na celu dokonanie podsumowań organizowanych przez Rządową Radę Ludnościową debat toczonych w trakcie konferencji „Perspektywy demograficzne jako wyzwania  dla polityki ludnościowej Polski” oraz 16. konferencji regionalnych, które odbywały się pomiędzy 4 lipca 2016 r. a 19 czerwca 2017 r. Debatowano również o najważniejszych wyzwaniach i problemach wynikające z sytuacji demograficznej w odniesieniu do regionów.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej poseł Józefinę Hrynkiewicz. Uczestniczyli w niej przedstawiciele rządu, Sejmu, urzędów wojewódzkich i statystycznych oraz instytucji i społeczności akademickich.