Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Budowa przystępnych cenowo mieszkań w regionie nabiera tempa

Data publikacji: 30 marca 2021Nawet 3100 lokali w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie na Podkarpaciu. W kolejce na podpisanie umowy z Krajowym Zasobem Nieruchomości stoi Rzeszów. Stolica regionu ma ambitne plany stworzenia 850 mieszkań w ramach SIM.

Konferencja wojewody i prezydenta Stalowej Woli

Wojewoda Ewa Leniart zaapelowała do władz miasta o podjęcie działań przyspieszjących podpisanie umowy z KZM.

Początkowo umowa miała zostać podpisana w styczniu tego roku. Rezygnacja prezydenta i ogłoszenie przedterminowych wyborów w Rzeszowie spowodowały opóźnienia w tej sprawie.  

To konieczne kroki, aby w Rzeszowie mogło wreszcie ruszyć budownictwo społeczne. Nie możemy zwlekać z realizacją tak ważnego zadania – powiedziała wojewoda Ewa Leniart, jednocześnie dodając – Do finalizacji inwestycji zmierza samorząd Dębicy. Umowę z KZN podpisuje Stalowa Wola, gdzie powstanie nawet 1250 nowych mieszkań. Chęć udziału w inicjatywie zgłosiły władze Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki– powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Samorząd miasta na realizację przedsięwzięcia otrzyma 3 mln złotych z Ministerstwa Rozwoju.  Finansowanie inwestycji ma ułatwić także kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Dziś na przystępne cenowo mieszkanie w Rzeszowie czeka 600 osób. Ponad pół roku temu zostało podpisane wstępne porozumienie, zakładające przystąpienie miasta do SIM. Czas przejść do konkretów, bo potrzeby mieszkaniowe, zwłaszcza wśród młodych osób, są ogromne. Pierwszym krokiem było podjęcie stosownej uchwały przez radnych Rzeszowa, czyli planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym, kluczowym z perspektywy powodzenia tej inicjatywy, jest podpisanie umowy z KZN – dodała Ewa Leniart.

Nowe mieszkania mają powstać przy ulicy Wołyńskiej, gdzie znajduje się 20 hektarów ziemi, którą dysponuje KZN. Mieszkania są planowane na 10 hektarach. Dwa hektary zostaną przeznaczone na tereny zielone, a na 8 hektarach mają powstać obiekty o charakterze publicznym, na przykład szkoła.

Umowę z KZN na realizację podobnej inwestycji, wkrótce podpisze Stalowa Wola.

Jeżeli patrzymy z przyszłością na nasz region – na Podkarpacie, to musimy myśleć o młodym pokoleniu, które tutaj, w swoich miejscowościach będzie mogło odnajdywać marzenia, które bardzo często są związane z własnym mieszkaniem, a co ma również bardzo duże znaczenie pod względem rozwoju demograficznego naszego regionu. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to nowe konkretne narzędzie tworzenia przestrzeni mieszkaniowej dla osób, które nie mogą skorzystać z komercyjnego kredytu.  Program, oprócz tego, że jest oparty na dobrej legislacji, jasnych zasadach, które za partnera traktują samorząd, ma w sobie architekturę finansową – powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. 

W pierwszej kolejności planowana jest inwestycja wielorodzinna na 3 hektarowej działce. Kolejnym etapem będzie wykorzystanie gruntów o powierzchni około 20 ha, także z przeznaczeniem pod budownictwo wielorodzinne. Według szacunków, w Stalowej Woli może powstać około 1 250 nowych, dostępnych cenowo lokali mieszkalnych. Realizacja tej inwestycji wymaga zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych polega na ścisłej współpracy między samorządami a administracją rządową. To nowa formuła obecnie funkcjonujących TBS-ów. W tym modelu jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z KZN. KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Mieszkania będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są nie pozwalają na skorzystanie z kredytu hipotecznego. Utworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych przewiduje: wybudowanie mieszkań na wynajem z niskim czynszem, możliwość dojścia lokatorów do własności wynajmowanego lokalu przy wpłacie odpowiednio wysokiej partycypacji, skorzystanie z wakacji w płaceniu czynszu dla tych lokatorów, którzy nie zdecydują się na możliwość wykupu mieszkania (po upływie okresu spłaty przez SIM kredytu), rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Krajowy Zasób Nieruchomości pełni funkcję tzw. banku ziemi, który gromadzi nieruchomości Skarbu Państwa i gospodaruje nimi. Nieruchomości te mają być przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu, w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN stanowi fundament realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego. Realizuje także zadania związane z ochroną praw najemców.