„Bezpieczna Polska” – wydarzenie plenerowe w Rzeszowie

11 stycznia 2017

Serdecznie zapraszamy na Piknik z okazji inauguracji stacjonowania wojsk sojuszniczych Stanów Zjednoczonych w Polsce, który odbędzie się 14 stycznia w Rzeszowie na terenie jednostki wojskowej przy ulicy Dąbrowskiego 22 (21 Batalion Dowodzenia) w godzinach 12.00 -17.00, przy czym kulminacja wydarzeń połączona z oficjalnym otwarciem będzie miała miejsce w godz. 13.15 -14.30.

 

To wydarzenie plenerowe odbywa się pod hasłem „Bezpieczna Polska” w całym kraju w 16 wytypowanych miastach Polski: (Żagań, Warszawa, Gdynia, Poznań, Łódź, Białystok, Wrocław, Kielce, Kraków, Lublin, Olsztyn, Rzeszów, Szczecin, Bydgoszcz, Opole, Katowice).  Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej.

 

Dla uczestników przygotowano cały szereg atrakcji. Wojsko, Policja, Państwowa Straż Pożarna oraz Służba Więzienna i klasy mundurowe będą prezentowały swoje umiejętności i swój sprzęt. W inicjatywę zaangażowało się także „Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej”.

 

Podhalańczycy pokażą swoje uzbrojenie od najcięższego do lekkiego: haubice, Bojowy Wóz Piechoty, transporter Rosomak w wersji medycznej, armaty przeciwlotnicze, moździerze, broń strzelców wyborowych, wyrzutnie pocisków kierowanych i inne. Będzie można wejść do pojazdu oraz zobaczyć żołnierzy wraz z wyposażeniem i zimowym maskowaniem, a zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej zaprezentują element zjazdu na linie z dachu budynku. Chętni poznają także sztukę reanimacji oraz udzielania pierwszej pomocy w różnych wypadkach, której uczyć będą przedstawiciele PCK. Na placu jednostki stanie także sprzęt saperów, którym transportują niewybuchy oraz przeszukują teren oczyszczając nasze województwo z niebezpiecznych pozostałości wojennych. Ponadto w klubie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, który sąsiaduje z jednostką przy ulicy Dąbrowskiego otwarta będzie Sala Tradycji 21 BSP oraz przygotowany punkt z ciepła herbatą.

 

Państwowa Straż Pożarna w pikniku wojskowym zaprezentuje ciężki samochód ratownictwa technicznego, samochód specjalny – podnośnik hydrauliczny 44 m oraz  samochód operacyjny – osobowy. Policja zaprezentuje formację AT z psem oraz patrol konny, jak również  namiot profilaktyczny. 

 

Przy kuchni polowej można będzie poczęstować się wojskową grochówką oraz posłuchać występów orkiestry wojskowej. W czasie pikniku na dużym telebimie wyświetlana będzie transmisja uroczystości z Żagania z udziałem Pani Premier Beaty Szydło i dowództwa sił amerykańskich.  

 

***

 

Szczyt NATO w Warszawie miał znaczenie historyczne. Pokazał jedność, spójność i solidarność Sojuszu Północnoatlantyckiego i zakończył się podjęciem decyzji, które mają znaczenie historyczne, na które czekały pokolenia Polaków. W końcu, w sposób realny wzmocniona zostanie wschodnia flanka Sojuszu Północnoatlantyckiego. Do Polski trafią zarówno siły NATO jak i USA. Amerykańskie siły w Polsce otwierają nowy rozdział we współpracy pomiędzy obydwoma krajami. Obecność ta wzmacnia nie tylko nasz kraj, jest także wzmocnieniem dla całego regonu oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wspólnie pokazujemy rosnącą w siłę więź transatlantycką.

 

Obecność amerykańskich żołnierzy jest wynikiem starań i dyplomatycznych zabiegów Prezydenta, Premier Beaty Szydło, MSZ, MON o to, żeby rzeczywiście nastąpił przełom: po raz pierwszy wojska sojusznicze przekraczają Odrę, niedługo przekroczą też Wisłę – to znaczy do tej pory były one wyłącznie skoncentrowane na obszarze sojuszniczym na Zachód od Odry, teraz Sojusz przekracza realnie swoimi siłami sojuszniczymi linię Odry i przekroczy też niedługo linię Wisły. Polska będzie liderem w regionalnym systemie bezpieczeństwa.

 

Pierwsi żołnierze amerykańscy wjechali do Polski 6 stycznia. Przerzut wojsk 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4 Dywizji Piechoty ze Stanów Zjednoczonych już się rozpoczął. Wojska ABCT – Armored Brigade Combat Team (Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa) trafią do Polski przez Niemcy, port Bremenhaven. Dyslokacja potrwa do końca stycznia. Oficjalne powitanie odbędzie się 14 stycznia br.

 

Główne siły i dowództwo ABCT będą stacjonować w Polsce. W ramach pierwszej rotacji ABCT dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Z Polski część z elementów ABCT zostanie rozmieszczona do innych miejsc rejonu wschodniej flanki NATO. Jeden batalion trafi do państw bałtyckich, jeden do Bułgarii i Rumunii.