Apel z okazji 76. rocznicy powstania Armii Krajowej

Data publikacji: 14 lutego 2018Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w apelu z okazji 76. rocznicy powstania Armii Krajowej. Uroczystość odbyła się przy Pomniku Chwały Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów.

Rocznica

Obchody poprzedziła Msza Święta w Kościele  Świętego Krzyża.  W apelu wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa, samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy regionu.

Dzisiejsza rocznica nie jest okrągła, ale jest szczególna. Ma szczególny wymiar w kontekście niedawnych wydarzeń, kiedy to okazało się, że Polacy przeszło siedemdziesiąt lat po wojnie ponownie muszą dowodzić faktów, takich jak ten, że Polska zawsze stała po właściwej stronie, chociaż sama była ofiarą dwóch okupacji. Chyba nie dość skuteczni jesteśmy w niesieniu prawdy i edukacji o naszej historii, kiedy teraz musimy się tłumaczyć, że to nie my byliśmy oprawcami, że to nie Polska wywołała II wojnę światową. Wyciągnijmy wnioski, powiedzmy jeszcze raz światu i powtarzajmy niezmiennie, że Polska była i jest krajem, który demokrację i wolność zawsze szanował ponad wszystko. Gdy inni próbowali się uczyć zasad demokracji – myśmy tym zasadom pozostawali wierni. Gdy inni próbowali wykuć swoje miejsce w historii – myśmy to miejsce mieli zapewnione. Mamy swoje miejsce w Europie, miejmy swoje miejsce w pamięci, zadbajmy wspólnie o to, opierając się na faktach, bądźmy dumni z naszej historii – powiedziała w trakcie uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

 

Armia Krajowa była największą armią podziemną w czasie II wojny światowej. Dla Polaków jest symbolem walki o niepodległość, patriotyzmu i męstwa. 14 lutego  br. mija 76. rocznica utworzenia  AK – przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego. Głównym celem AK było stworzenie struktur wojskowych, a także przygotowanie do powszechnego powstania i otwartej walki z okupantem.