Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

77. rocznica powstania Armii Krajowej – uroczystości w Rzeszowie

Data publikacji: 14 lutego 2019Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział obchodach 77. rocznicy powstania Armii Krajowej. Uroczystość odbyła się przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów.

Obchody poprzedziła Msza Święta w Kościele  Świętego Krzyża.  W apelu wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa, samorządowcy, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych oraz mieszkańcy regionu. 

Większości z nas pojęcie „Armia Krajowa” kojarzy się z datą 27 września. To właśnie tego dnia w 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski, szybko przekształcona w  Związek Walki Zbrojnej. Była to ogólnopolska organizacja konspiracyjna, dająca początek Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego zbrojnemu ramieniu Armii Krajowej. Nazwa „Armia Krajowa” oficjalnie zaczęła funkcjonować 14 lutego 1942 r., gdy do naszego kraju dotarła depesza Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, w której podano „Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ – wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią „Armię Krajową””. Pamiętajmy, że nie była to jedynie zmiana nazwy, lecz przemyślana decyzja, która miała swoje następstwa. Przede wszystkim rozpoczął się proces scalania licznych organizacji konspiracyjnych, powstających w okupowanej Polsce, które jako Armia Krajowa stały się częścią Polskich Sił Zbrojnych. Częścią, która przybierała na sile, prowadząc intensywną walkę o niepodległość Ojczyzny – powiedziała podczas uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda podkreśliła również, jak ważna jest pamięć o żołnierzach AK. – Pamiętajmy, że żołnierze Armii Krajowej to ludzie o wielkim patriotyzmie, którzy nigdy nie zwątpili w sens walki o wolną i suwerenną Polskę. To ludzie, których życie i działalność winno być dla nas wzorem do naśladowania, dając nam siłę i wspierając w umocnieniu Naszej Ojczyzny – dodała wojewoda.

Armia Krajowa była największą armią podziemną w czasie II wojny światowej. Dla Polaków jest symbolem walki o niepodległość, patriotyzmu i męstwa. 14 lutego  br. mija 77. rocznica utworzenia  AK – przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego. Głównym celem AK było stworzenie struktur wojskowych, a także przygotowanie do powszechnego powstania i otwartej walki z okupantem.