55 lat Bieszczadzkiej Grupy GOPR

Data publikacji: 21 listopada 2016Bieszczadzka Grupa GOPR obchodzi jubileusz 55-lecia. 19 listopada w uroczystościach z tej okazji wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

55 lat Bieszczadzkiej Grupy GOPR

Podczas obchodów jubileuszu ślubowanie złożyli nowi ratownicy, natomiast ci najbardziej zasłużeni otrzymali wyróżnienia – honorowe odznaki GOPR oraz odznaczenia państwowe – Krzyże Zasługi przyznane przez Prezydenta RP za osiągnięcia w działalności na rzecz ratownictwa górskiego.

Gratulacje z okazji rocznicy złożyła wszystkim osobom związanym z Bieszczadzką Grupą GOPR wojewoda Ewa Leniart. – Przez 55-lat swojej działalności Bieszczadzka Grupa GOPR wzięła udział w tysiącach akcji i wypraw ratunkowych. Szczególnie podkreślić trzeba, że bez względu na warunki pogodowe, ratownicy GOPR zawsze wyruszają z pomocą tym, którzy w trudnych warunkach górskich znaleźli się w potrzebie. Często narażając swoje zdrowie, a nawet życie. Chciałam w tym miejscu oddać hołd wszystkim, których już nie ma wśród nas, a przez lata swego życia zasilali szeregi Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Dlatego też za Waszą ochotniczą pracę na rzecz ratowania ludzi będących w niebezpieczeństwie, pragnę przekazać słowa uznania, szacunku i wdzięczności. Dziękuję za zaangażowanie w inicjatywy społeczne i charytatywne. Dziękuję za bardzo dobrą współpracę i wszelkie wsparcie w wypełnianiu zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na Podkarpaciu – powiedziała wojewoda podczas uroczystości.

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawili się w Bieszczadach po raz pierwszy w 1957 r.: byli to członkowie Grupy Tatrzańskiej. Wzrastająca z roku na rok ilość turystów w Bieszczadach, spowodowała konieczność utworzenia jednostki dbającej o ich bezpieczeństwo. Dlatego też w 1961 r. powołano Bieszczadzką Grupę GOPR. Liczyła wówczas 29 ratowników pełniących dyżury w Komańczy, Wetlinie i Ustrzykach Górnych. Dzisiaj rejonem działania Bieszczadzkiej Grupy GOPR jest teren polskiej części Bieszczadów oraz wschodnia część Beskidu Niskiego.

 

Fot. Bieszczadzka Grupa GOPR.