Odznaczenia państwowe dla działaczy ropczyckiej „Solidarności”

Data publikacji: 15 września 2020- Jest w nas wielka potrzeba wyrażenia wdzięczności wszystkim działaczom „Solidarności”, którzy 40 lat temu, gdy odwaga kosztowała znacznie więcej niż dzisiaj, podjęli decyzję o tym, że nie akceptują ustroju komunistycznego i założyli „Solidarność” - powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w trakcie ropczyckich uroczystości 40-lecia powstania związku.

Podczas spotkania, wojewoda Ewa Leniart wręczyła odznaczenia państwowe zasłużonym opozycjonistom.

Działacze „Solidarności” z wielką determinacją i poświęceniem, niepewni tego w jaki sposób rozstrzygnie się ich przyszłość, walczyli o podmiotowość człowieka, człowieka pracy i każdego obywatela państwa polskiego. Dziś z perspektywy czasu wydaje nam się, że to był proces naturalny, a tak wcale tak nie było – powiedziała wojewoda do uhonorowanych i zgromadzonych gości.

Ewa Leniart zwróciła także uwagę na rodowód „S”, przypominając o początkach antykomunistycznego oporu. Wojewoda odwołała się do pokolenia „ Żołnierzy Wyklętych”, o których pamięć pielęgnowali ludzie „Solidarności”, w ten sposób tworząc fundamenty demokratycznego państwa.

Wkład ”Solidarności” w budowanie wolnej Polski, w fundament tej wolności jest ogromny. Stąd ta determinacja, by w roku jubileuszu wyrazić słowa podziękowania i uznania. Skromną namiastką tej wdzięczności są odznaczenia, które dzisiaj w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy miałam wielki honor wręczyć – dodała wojewoda Ewa Leniart. 

W sali powiatowego Centrum Edukacji zgromadzili się parlamentarzyści, lokalni samorządowcy, duchowni, działacze dawnej i obecnej „Solidarności” oraz mieszkańcy Ropczyc. Obchody zorganizował NSZZ SOLIDARNOŚĆ Oddział Ropczyce oraz Fundacja Rozwoju SOLID Ropczyce.