Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Konferencja regionalna z udziałem wiceminister Aliny Nowak

Data publikacji: 3 lutego 2020Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainaugurowało cykl konferencji regionalnych, na których podsumowano programy i działania realizowane przez resort na rzecz rodzin, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami. Rzeszów odwiedziła podsekretarz stanu Alina Nowak.

Konferencja regionalna

Przez rozpoczęciem konferencji z udziałem władz samorządowych i przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, minister Alina Nowak spotkała się, wraz z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart,  z mediami lokalnymi. Podczas briefingu prasowego podsumowała sytuację na rynku pracy oraz działania resortu dedykowane jednostkom samorządu terytorialnego, które mają stanowić wsparcie w realizowaniu działań na rzecz rodzin.

Konferencja regionalna, która odbyła się w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie była okazją do wręczenia  promes dla gmin, które w tegorocznej edycji programu „Maluch+” uruchomią nowe miejsca opieki nad maluchami.

Samorządy z promesami. Na Podkarpaciu powstaną nowe żłobki

Blisko 16 mln złotych trafi w tym roku do samorządów i podmiotów prywatnych z Podkarpacia, które chcą uruchamiać nowe instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 lub nowe miejsca w już funkcjonujących żłobkach,  klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna.

W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu „Maluch+”, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych. Na razie poznaliśmy wyniki konkursu na tworzenie nowych miejsc opieki.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w tym roku:

  • blisko 15,9 mln złotych trafi do samorządów i podmiotów prywatnych z województwa podkarpackiego, które uruchomią nowe instytucje lub nowe miejsca w istniejących już żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna;
  • w województwie powstanie dokładnie 1010 nowych miejsc opieki nad maluchami;
  • na Podkarpaciu powstanie 7 instytucji w gminach, w których do tej pory nie działał żłobek czy klub samorządowy.

Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu „Maluch+” w instytucjach publicznych, utworzonych ze środków programu we wcześniejszych edycjach  i w instytucjach niepublicznych zostanie ogłoszone do 14 lutego br.

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2019 roku w całej Polsce funkcjonowało ponad 6,2 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Oferowały one 176,7 tys. miejsc. W województwie podkarpackim było to odpowiednio 219 placówek i ok. 8 tys. miejsc.

Rekordy na rynku pracy

Rzeszowska konferencja poświęcona była także sytuacji na rynku pracy. Wiceminister Alina Nowak mówiła m.in. stopie bezrobocia, która znajduje się na najniższym poziomie od 30 lat. Na koniec 2019 roku stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc. To znacznie lepiej niż na koniec 2015 roku, kiedy stopa bezrobocia notowana była na poziomie 9,7 proc.

Sytuacja jest coraz lepsza również na Podkarpaciu, gdzie na koniec roku stopa bezrobocia wyniosła 7,9 proc. Na koniec 2015 roku było to 13,2 proc.

W całym kraju liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu grudnia 2019 roku wyniosła  866 tys. osób i była o blisko 700 tys. osób niższa niż w końcu 2015 roku.

Wiceminister rodziny zaznaczyła, że dobra sytuacja na rynku pracy to również zasługa urzędów pracy. Od 2016 roku aktywnymi programami objęto ponad 1,6 mln bezrobotnych w całej Polsce. Każda osoba bezrobotna, gotowa do podjęcia zatrudnienia może skorzystać z licznych instrumentów rynku pracy, które pozwolą jej np. udoskonalić umiejętności zawodowe, zyskać nowe kwalifikacje (poprzez staże i szkolenia), czy założyć własną firmę (jednorazowa dotację na podjęcie działalności gospodarczej).

W 2019 roku w województwie podkarpackim z aktywnych programów rynku pracy skorzystało ponad 24 tys. osób bezrobotnych.

Do dyspozycji w całym kraju są także środki finansowe z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. W formie pożyczek pieniądze trafiają do osób, które planują podjąć działalność gospodarczą, albo są już właścicielami firm i potrzebują finansowego wsparcia przy utworzeniu nowych stanowisk pracy – mówi Alina Nowak.

Działania podejmowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mają wpływ na poprawę sytuacji pracowników. Nie tylko więcej osób pracuje, ale rosną też pensje – średnio w tempie 6 proc. rocznie. Poprawia się sytuacja osób do tej pory najsłabiej wynagradzanych. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku wynosi 2600 złotych, o 850 złotych więcej niż jeszcze w 2015 roku.

W ramach pobytu na Podkarpaciu, podsekretarz stanu Alina Nowak spotkała się również z dyrekcją i pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie oraz z przedstawicielami powiatowych urzedów pracy.

Posumowanie rządowych programów

Dzisiejsze konferencja była również okazją do podsumowania programów na rzecz rodzin, osób starszych i niepełnosprawnych. Szczegóły na temat działań w zakresie polityki społecznej realizowanych na terenie województwa podkarpackiego przedstawiła w swojej prezentacji Małgorzata Dankowska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW w Rzeszowie. Podsumowała m. in. realizację programów „Rodzina 500+”, „Maluch+” czy „Senior+”.  



Wizyta w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie.

Fot. WUP w Rzeszowie.