Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

105-lecie Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu

Data publikacji: 18 września 2017Historia Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu sięga 1912 r. W przedwojennej Polsce przemyska stacja pogotowia powstała jako druga na terenie dawnego województwa lwowskiego, a szósta w kraju. Obecnie jest to najstarsza służba ratownictwa medycznego w województwie podkarpackim. Funkcjonuje przy Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu.

105-lecie pogotowia

Pogotowie Ratunkowe w Przemyślu 16 września br. obchodziło jubileusz 105-lecia swojego istnienia.

 

Na obchody przybyli: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz, a także posłowie,  samorządowcy i służby medyczne z całego województwa. Podkarpacki Urząd Wojewódzki reprezentował wicewojewoda Piotr Pilch.

 

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Archidiecezjalnej koncelebrowaną przez metropolitę przemyskiego arcybiskupa Adama Szala. Następnie uczestnicy obchodów, w asyście orkiestry,  udali się na ulicę Wodną 13, aby na budynku pierwszej siedziby Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu odsłonić tablicę okolicznościową.

 

Dalsza część obchodów jubileuszu odbyła się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Wejście do muzeum poprzedziło złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

Ważną część uroczystości stanowiło uroczyste przekazanie sztandaru Pogotowia Ratunkowego  w Przemyślu, którego dokonał Marszałek Marek Kuchciński.

 

W trakcie uroczystości odsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz oraz wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch  wręczyli odznaczenia państwowe nadane postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jedna osoba otrzymała Srebrny, a dwie osoby Brązowy Krzyż Zasługi za działalność społeczną na rzecz profilaktyki zdrowotnej oraz ochrony zdrowia. Ponadto wręczono Medale za Długoletnią Służbę przyznane postanowieniem Prezydenta RP z 11 września oraz odznakę honorową  „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznaną decyzją Ministra Zdrowia.

 

Ponadto w godzinach popołudniowych na Rynku Staromiejskim w Przemyślu odbył się festyn, podczas którego ratownicy medyczni promowali zdrowy tryb życia. Można było również obejrzeć historyczne karetki z Muzeum OSP Ratownictwa z Krakowa i Muzeum Pojazdów Historycznych z Rakszawy.