100 lat Służby Więziennej w Niepodległej Polsce

Data publikacji: 9 listopada 2018Na Podkarpaciu odbyły się Ogólnopolskie Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Służbie Więziennej.

Służba więzienna - obchody

W uroczystościach wzięli udział funkcjonariusze Służby Więziennej z całej Polski, a ponad 150 z nich otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe i zostało uhonorowanych odznaczeniami resortowymi „Za zasługi w pracy penitencjarnej”. Czterech funkcjonariuszy odznaczono medalem „Semper Paratus” – przyznawanym pracownikom i funkcjonariuszom Służby Więziennej, którzy dokonali czynu świadczącego o ich odwadze lub męstwie, a w szczególności czynu mającego na celu ratowanie życie lub zdrowia ludzkiego.

Obchody odbyły się 9 listopada br.  w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena. Uroczystości poprzedziła Msza Święta w Katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie z udziałem pocztów sztandarowych i Kompanii Honorowej Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie. Mszy w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, podkarpaccy parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, hierarchia kościelna, dowódcy zaprzyjaźnionych służb mundurowych, dyrektorzy okręgowi wszystkich inspektoratów Służby Więziennej z Polski, a także komendanci ośrodków szkoleniowych i kadra kierownicza Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Rok 2018 obfituje w liczne wydarzenia związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez nasze państwo Niepodległości. 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków, więc radość, która towarzyszyła tym wydarzeniom była ogromna. Po raz pierwszy bowiem od ponad stu lat pojawiła się szansa na stworzenie własnego, suwerennego i niezależnego państwa. I tę właśnie szansę Polacy postanowili wykorzystać. Odradzające się państwo potrzebowało zmian i reform, a przede wszystkim potrzebowało ludzi, którzy świadomi odpowiedzialności za  losy kraju, podjęli się jego odbudowy. Wraz z powstającym państwem zaczęły się tworzyć kolejne instytucje ułatwiające jego funkcjonowanie. Formowały się służby mundurowe, które swą pracą i zaangażowaniem służyły społeczeństwu. Tworzyła się administracja, która pomagała w osiąganiu wyznaczonych przez władze celów – powiedziała podczas uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Wojewoda nawiązała również do III Podkarpackiego Kongresu Penitencjarnego, który odbył się wczoraj w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. – Bardzo się cieszę, że podczas wczorajszego wydarzenia mieliśmy możliwość wysłuchania referatów, skoncentrowanych nie tylko na współczesnych zagadnieniach związanych ze służbą więzienną, ale także na historycznych aspektach funkcjonowania więzień w Europie i na terenie odradzającego się Państwa Polskiego – dodała. Wojewoda pogratulowała również wszystkim wyróżnionym. – Dziękuję Państwu za osobiste zaangażowanie i wzorową pracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego w Polsce – podkreśliła.

Uroczystości uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu wokalnego z Klubu Garnizonowego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa.

Organizatorami obchodów są gen. Jacek Kitliński – dyrektor generalny Służby Więziennej i płk Marek Grabek – dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie.