10 lat Deklaracji Łańcuckiej – konferencja

Data publikacji: 7 listopada 2016W 10. rocznicę podpisania Deklaracji Łańcuckiej na Podkarpaciu odbyła się uroczysta konferencja z udziałem premier Beaty Szydło.

10 lat Deklaracji Łańcuckiej – konferencja

Konferencja była poświęcona zagadnieniu budowy szlaku Via Carpatia, a jej główne panele tematyczne odnosiły się do podsumowania dekady istnienia projektu oraz wytyczenia działań na najbliższą przyszłość.  Podczas uroczystości, która odbyła się 7 listopada br. w Zamku w Łańcucie podpisano porozumienie o współpracy na rzecz budowy korytarza transportowego Via Carpatia. Do porozumienia przystąpiły kolejne regiony – województwa: lubelskie, mazowieckie i podlaskie. Dokument podpisały także pozostałe regiony skupione wokół idei budowy Via Carpatia: województwo podkarpackie, Komitat Borsod-Abaúj-Zemplén (Węgry) oraz Samorządowy Kraj Koszycki i Preszowski (Słowacja).

Via Carpatia otwiera nam drogę na świat, jest symbolem polskiego rozwoju. Staje się inwestycją, która będzie miała strategiczny charakter dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej – powiedziała premier Beata Szydło.

Obecny na konferencji minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podkreślił, że Via Carpatia to jeden z  najważniejszych projektów komunikacyjnych dla Polski i Europy. Zależy nam, by była tematem żywym zarówno na forum krajowym, jak i Europejskim – powiedział. Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba mówił z kolei o budowie Via Carpatia w kontekście bezpieczeństwa, jakie ta droga zapewni dla wschodnich regionów Europy.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przeczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wyraził pełne poparcie tej inwestycji.

Inicjatywa utworzenia szlaku „Via Carpatia” została sformalizowana 27 października 2006 r. w Łańcucie podczas międzynarodowej konferencji pn. „Jedna droga – cztery kraje”. Podpisana została wówczas przez ministrów transportu Polski, Litwy, Słowacji i Węgier „Deklaracja Łańcucka w  sprawie rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej poprzez utworzenie najkrótszego szlaku drogowego na osi Północ-Południe, łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry”.

Podczas w wizyty w województwie podkarpackim premier Beata Szydło odwiedziła Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie towarzyszyli jej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w marszałek województwa Władysław Ortyl.  

 

Fot. Biuro Prasowe UMWP.


Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×